[Fiesta] Podgrzewane fotele przednie - Montaż mat grzewczych uniwersalnych

Michal85, 15.03.2017, 09:39 « poprzedni - następny »

Michal85

Na prośbę innych postaram się trochę przybliżyć montaż mat grzewczych do przednich foteli do fiesty mk7 poliftowej wersja st, ale inne wersje foteli różnią se tylko obiciem tapicerki i pianką więc powinno być podobnie.

Niestety nie robiłem dokumentacji zdjęciowej ale postaram się to dobrze opisać, a w przypadku pytań jak najbardziej coś podpowiem.

Maty kupiłem tutaj:
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.https://www.olx.pl/oferta/maty-grzewcze-grzejne-mata-podgrzewanie-foteli-tapicerke-66w-12-waeco-CID5-ID3vbw3.html#19f7e7fbfd

Dla ułatwienia fotele zabieramy do domu. Żeby je wykręcić należy odkręcić 4 duże śruby na torx T50.
Następnie na wyłączonym zapłonie odpinamy wtyczkę od poduszek/czujników, a właściwie odkręcamy kluczem 7 lub 8 (nie pamiętam dokładnie) bo ona jest zblokowana śrubą.
Teraz nie przekręcamy kluczyka w pozycje zapłonu żeby nie wyskoczył błąd poduszek.

Fotele najlepiej będzie robić na czystym dywanie albo kocu bo kilkukrotnie będzie trzeba je obracać.

Siedziska nie da się odkręcić od reszty fotela, trzeba robić razem.

Zaczynamy od zdjęcia bocznych plastików. 
Zdejmujemy gałkę do regulacji oparcia, jest ona wciskana, należny ja podważyć równomiernie z 2 stron np nożem.
Odkręcamy jedną śrubkę od spodu która trzyma plastiki. Reszta mocowań jest wsuwana wystarczy z nich zsunąć plastik ale w całkowitym zdjęciu będzie przeszkadzała dźwignia od regulacji wysokości (fotele bez regulacji nie maja tego problemu), aby go zdjąć ja trochę rozgiąłem palcami otwór przez który przechodzi gałka jednocześnie zsuwając, plastik jest na tyle elastyczny ze nie było z tym problemu.

Zaczynamy zdejmowanie tapicerki z siedziska. Ja nie zdejmowałem całkowicie tapicerki, a jedynie tyle ile potrzebowałem do założenia mat.
Odpinamy zaczepy od spodu, potem boczne zaczepy podważamy płaskim śrubokrętem wywijając je na zewnątrz w swoją stronę. Zaczynamy ją zsuwać od końca siedziska w stronę oparcia fotela jak najbliżej bez zdejmowana całkowitego.
Tapicerka ma dwa sposoby zamocowania do siedziska na szwach wzdłuż (od przodu w stronę oparcia) i w poprzek (od boków) te poprzeczne są tylko na rzepy. Odrywając je trzeba uważać żeby z pianki nie wyrwać drugiej strony rzepa. Te wzdłużne są wpięte w plastikowe mocowania takie jakby w kształcie U z haczykami:

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.


Ja to rozginałem małym płaskim śrubokrętem żeby wypiąć to do góry. Tych mocowań jest chyba 4 albo 5 z każdej strony.
Jak wypniemy wszystkie to bez problemu można zsunąć tapicerkę.
Teraz można już zakładać matę.
Mój zestaw był dzielony segmentami które pozwalały nam dociąć mate jakby była za długa, ale nie było takiej potrzeby.
Mata ma taśmę klejącą po bokach, można też dodatkowo podkleić butaprenem na środku żeby się lepiej trzymała. Zacząłem ją przyklejać zaraz za pierwszym rzepem poprzecznym, tak żeby przy drugim rzepie poprzecznym gdzie jest zagłębienie wypadł odcinek bez ścieżek grzewczych do przycięcia maty. Dzięki temu w środku można trochę wyciąć maty żeby rzep złapał. Zostawiamy tylko po 2 cm po bokach gdzie idą główne ścieżki. Kabel przeprowadzamy do tyłu fotela i pod spód. Moje maty miały na końcu czujnik termiczny który był grubszy od maty na który wyciąłem kawałek pianki żeby był na płasko i nie wbijał się w tyłek albo plecy :).
Teraz składamy siedzisko w odwrotnej kolejności do powyższych czynności.

Z oparciem sytuacja jest analogiczna.
Odpinamy zaczepy które są na zakładkę na dole, bo bokach jest to dodatkowo jeszcze przymocowane plastikowymi grzybkami do stelaża które wypinamy. Żeby ją zsunąć ku górze to znów mamy haczyki w kształcie U które wypinamy. Na dole jest też rzep do rozpięcia. Drugiego rzepa na wysokości połowy fotela już nie rozpinałem i mate zacząłem kleić od tego miejsca w dół. Niestety tym razem na dolnym rzepie nie wypadło puste miejsce maty i nie mogłem wyciąć otworu na rzep. Po prostu nie zapiąłem tego rzepa. Jest on na dole oparcia i jak się naciągnie dobrze tapicerkę to nie wpływa na wygląd.
Układając kable od oparcia należy zwrócić uwagę żeby był zapas, bo tak jak u mnie w wersji 3 drzwiowej fotel się składa i musie mieć luz na to.
Fotele zakładamy do samochodu i podłączamy sterowanie.
Przełączniki montujemy w dowolnym miejscu na desce. U mnie wyszło tak:

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.


Plusa wziąłem z przewodu idącego do gniazda zapalniczki. Zasilanie się tam pojawia po zapłonie dopiero więc nie ma problemu żeby zostawiać cały czas włączonego podgrzewania jak się gasi samochód.
Masa pod którąkolwiek śrubę do karoserii
Resztę wiązki schowałem w tunelu środkowym.
I teraz możemy się cieszyć zimą z przyjemniejszej jazdy samochodem.

Przed następną zimą zabieram się za podgrzewanie tylnej kanapy :)


bishop

Polecam zrobić zdjęcie tej aukcji lub napisać dokładnie jakie maty kupić bo za jakiś czas aukcja zniknie. Fajny poradnik. Na pewno komuś się przyda.
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.https://syntethic.artstation.com/
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.http://fordtuning.pl/index.php/topic,6207.0.html

Michal85

Cytat: bishop w 15.03.2017, 12:14
Polecam zrobić zdjęcie tej aukcji lub napisać dokładnie jakie maty kupić bo za jakiś czas aukcja zniknie. Fajny poradnik. Na pewno komuś się przyda.

W sumie racja. Wrzucam zdjęcia mat:

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.


Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.


T

Bardzo fajny poradnik, dzięki. :)
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Fordtuning.pl
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Samochody.club