Najszersze felgi do Mondeo ST220

sseebbaa1, 13.01.2015, 23:45 « poprzedni - następny »

sseebbaa1

13.01.2015, 23:45 Ostatnia edycja: 13.01.2015, 23:50 by sseebbaa1
Ciekawi mnie, jakie najszersze felgi można zastosować do Mondeo ST220, żeby o nic nie obcierały i żeby nie wystawały poza obrys nadwozia.

Należy ustalić zarówno granicę od zewnątrz (linia błotnika), jak i od wewnątrz (odstęp od amortyzatorów i wnętrza nadkoli).


Zakładam, że na zewnątrz felga może być odsunięta maksymalnie tak, jak oryginalne felgi ST220 z dołożonymi dystansami 20 mm na stronę.
Tutaj na zdjęciu jest właśnie oryginalna felga z takim dystansem
- czyli 18x7,5 ET52,5 + dystans 20 mm
łącznie wychodzi: 18x7,5 ET32,5 ---> takie też wartości należałoby wstawiać do kalkulatora ET, aby sprawdzić gdzie jest zewnętrzna granica dla innej planowanej felgi.


Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.






Kwestia, która mnie bardziej interesuje, i którą trudniej sprawdzić, jest wewnętrzny prześwit między felgą a zawieszeniem (lub innymi elementami które mogą obcierać np. przy skręcaniu kół).

Myślę, że najlepszym sposobem na sprawdzenie tego jak głęboko może być koło jest zamontowanie felg z Focusa mk2 RS. Ma on bowiem felgi z wyjątkowo wysokim ET wynoszącym 60, a sama felga ma szerokość 8,5.
Jeżeli takie felgi by obcierały (co jest wielce prawdopodobne), to należałoby następnie dokładać np. dystanse 5 mm i sprawdzać czy dalej obciera.
Poniżej jest przedstawione porównanie standardowych felg z Mondeo ST220 (montowanych bez dystansów) do felg z Focusa mk2 RS:

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.



Porównanie pokazuje, że felgi z Focusa od strony WEWNĘTRZNEJ są głębiej o 20,5 mm (w porównaniu jest 21 mm, bo nie można było ustawić w kalkulatorze z dokładnością do 0,5 mm).

Widziałem już w sieci zdjęcia, że ktoś montował felgi z Focusa mk2 RS do Mondeo mk3, ale niestety nie wiem, jaki dystans musiał zastosować (bo raczej musiał).
Jeżeli ktoś ma wiedzę na ten temat, to proszę o informację.


ST220 3.0 V6 226 KM ---> 265 KM  /  S-Max mk2 2.0 TDCi PowerShift 150 KM ---> 200 KM  /  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.moje wcześniejsze Fordy

Alek

Jeżeli chodzi o szerokość to w mk3 HB z normalnym i obniżonym (aftermarket) zawieszeniem, miałem kiedyś felgę szeroką na 8 cali z osadzeniem ET45, bez żadnych objawów tarcia itd. natomiast palec jak wkładałeś między wewnętrzny bark opony a amortyzator to na drugim kłykciu się klinował (może mam za grube palce?) .

sseebbaa1

Dzięki za info, ale to nam nic nie daje. Kalkulator pokazuje, że felga 8,0 z ET45 pozostawia nawet 1,5 mm więcej miejsca od wewnątrz, niż wspomniana oryginalna felga z ST220.

Szukamy dalej :)
ST220 3.0 V6 226 KM ---> 265 KM  /  S-Max mk2 2.0 TDCi PowerShift 150 KM ---> 200 KM  /  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.moje wcześniejsze Fordy

MAG

Seba - jak sie pobawisz tym kalkulatorem, to wychodzi, że na 100% wejdą felgi 8,5J z ET45, a opona 225/40/18 naciagnięta na taką felgę wygląda już naprawdę ciekawie ;-)

Pytaniem jest ile miejsca do wnętrza nadkoli pozostaje przy fabrycznym rozmiarze, bo jesli jest to w granicach 15-17mm to powninna dać się wsadzić tam felgę 9J z ET50...
Kwatery na lato w Gdańsku: <br />Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.http://fordtuning.pl/index.php?topic=4735.0

sseebbaa1

Cytat: MAG w 14.01.2015, 10:49a opona 225/40/18 naciagnięta na taką felgę wygląda już naprawdę ciekawie
Strech tire nie podoba mi się. Jeżeli miałbym felgę 8,5 to na pewno zakładałbym na nią oponę nie mniejszą niż 235, a chętnie 245 - żeby skorzystać z większej ilości gumy trzymającej w zakrętach i podczas hamowania.
Ale oprócz właściwości jezdnych, to strech tire jest też kwestią gustu :)


Cytat: MAG w 14.01.2015, 10:49Pytaniem jest ile miejsca do wnętrza nadkoli pozostaje przy fabrycznym rozmiarze, bo jesli jest to w granicach 15-17mm (...)
Właśnie chciałbym uniknąć gdybania, tylko sprawdzić to najlepiej doświadczalnie.
ST220 3.0 V6 226 KM ---> 265 KM  /  S-Max mk2 2.0 TDCi PowerShift 150 KM ---> 200 KM  /  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.moje wcześniejsze Fordy

MAG

Cytat: sseebbaa1 w 14.01.2015, 15:12
Strech tire nie podoba mi się. Jeżeli miałbym felgę 8,5 to na pewno zakładałbym na nią oponę nie mniejszą niż 235 ...
Eeeee, nie przesadzajmy - 225/40 na feldze 8,5 cala to żaden strech.
Miałem w Escorcie opony 195/50 założone na feldze 7,5 cala i super to wyglądało a strech był minimalny.

Znajomy zakładał 195/45 na 8cali i to juz była przesada (i prawdziwy strech), ale 225/40 na feldze 8cali jest idealnie prosto, wiec przy raptem 13mm szerszej feldze nie spowoduje zadnych problemow, bo nadal bedzie w zakresie dopuszczalnego przedziału zastosowania.
Kwatery na lato w Gdańsku: <br />Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.http://fordtuning.pl/index.php?topic=4735.0

sseebbaa1

Jak dla mnie będzie to już widoczne i mi się nie podoba.
Tutaj 225/35R19 na feldze Tomason TN1 o szerokości 8,5 ET40

(nadto rant ochronny opony przy takim naciągnięciu już nie uratuje felgi)

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.



Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

ST220 3.0 V6 226 KM ---> 265 KM  /  S-Max mk2 2.0 TDCi PowerShift 150 KM ---> 200 KM  /  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.moje wcześniejsze Fordy

T

Cytat: sseebbaa1 w 14.01.2015, 15:12Właśnie chciałbym uniknąć gdybania, tylko sprawdzić to najlepiej doświadczalnie.
A nie lepiej wziąć auto na podnośnik i zmierzyć? :)
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Fordtuning.pl
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Samochody.club

sseebbaa1

Cytat: Tomasz w 14.01.2015, 17:05
A nie lepiej wziąć auto na podnośnik i zmierzyć? :)

Można to co prawda wstępnie sprawdzić, ale nie na podnośniku, lecz na podnoszonej platformie gdzie auto cały czas stoi na kołach.
Ale to jednak jest pomiar statyczny - pozwoli wstępnie to zmierzyć, ale nie wiadomo czy będzie to całkowicie dobrze pomierzone i nie będzie tarło w trakcie jazdy. Nie do końca da się sprawdzić jak pracuje koło, gdy są dobicia, skręty kół...

ST220 3.0 V6 226 KM ---> 265 KM  /  S-Max mk2 2.0 TDCi PowerShift 150 KM ---> 200 KM  /  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.moje wcześniejsze Fordy

T

Cytat: sseebbaa1 w 14.01.2015, 17:35Ale to jednak jest pomiar statyczny - pozwoli wstępnie to zmierzyć, ale nie wiadomo czy będzie to całkowicie dobrze pomierzone i nie będzie tarło w trakcie jazdy. Nie do końca da się sprawdzić jak pracuje koło, gdy są dobicia, skręty kół...
To i tak będzie dokładniejsze, niż "pomiar" na drodze. Przecież i tak musisz założyć pewien margines bezpieczeństwa, a nie dopasowywać koło co do milimetra. A jak to dokładnie "zmierzysz" na drodze? Zawieszenie nie jest tak łatwo dobić, szczególnie ze skręconymi kołami i szczególnie w jakkolwiek bezpieczny dla siebie i samochodu sposób...
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Fordtuning.pl
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Samochody.club

SAGAL

panowie a teraz z innej beczki jak najszersze opony można włożyć ? ktoś już coś kombinował ?
Ford Mondeo Kombi ST220
Ford Mondeo Mk 5 hachback

T

A jaki miałoby mieć cel wkładanie opon szerszych niż seryjne?
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Fordtuning.pl
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Samochody.club

SAGAL

tak się pytam jakie najszersze opony można by było włożyć i nie musi być w tym celu
Ford Mondeo Kombi ST220
Ford Mondeo Mk 5 hachback

sseebbaa1

Są tabele z zestawieniem szerokości opon i sugerowanych do nich szerokości felg.
Zazwyczaj tabele przewidują konkretny sugerowany rozmiar, co jednak nie wyklucza zastosowania trochę węższej lub trochę szerszej felgi dla danej szerokości opony.

Jeżeli chodzi o sportową jazdę, to już lepiej wybrać trochę za szeroką felgę, niż za wąską - bo opona wtedy nie będzie się tak "kładła" w zakrętach.
ST220 3.0 V6 226 KM ---> 265 KM  /  S-Max mk2 2.0 TDCi PowerShift 150 KM ---> 200 KM  /  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.moje wcześniejsze Fordy

WojtasS

Cytat: sseebbaa1 w 14.01.2015, 16:59Tutaj 225/35R19 na feldze Tomason TN1 o szerokości 8,5 ET40


ja mam u siebie 235/35/19 8.5 et40 opona nie uchroniła rantu...
Niech Gra Muzyka i GAAAZ Do Dechy! ]:->
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z433/4337609/big/1.jpg